Rozwojowa aparatura dla początkującego do bimbru – co wybrać ?

Na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, że już kolejny artykuł piszę na ten sam temat. Niby tak, jednak każdy kolejny tekst jest wynikiem „dojrzewania” w temacie. Wiadomo, że początkujący inaczej patrzy na pewne sprawy, inaczej patrzy też trochę zorientowany mający już jakieś doświadczenie. Zatem do rzeczy.Otóż początkujący bimbrownik rozważający zakup sprzętu w większości przypadków planuje minimalistycznie zakup taniej aparatury z myślą o ewentualnej rozbudowie w przyszłości. To całkiem naturalna i dobra idea szczególnie patrząc pod kątem finansów. Niestety do podjęcia dobrej decyzji (także tej finansowej) o wyborze niezbędne jest chociaż minimalne doświadczenie. Postaram się omówić to z perspektywy mojego zakupu kolumny LM TERRA. Wybierając właśnie ten sprzęt miałem w planach przyszłościową jego rozbudowę i jednocześnie akceptowałem jak mi się wydawało jego ułomności.

Mimo, iż ogólnie jestem zadowolony z jakości produkowanego destylatu, nadszedł czas i aktualnie rozważam właśnie sposoby rozbudowy kolumny. Przed zakupem wydawało mi się, że pierwszym i praktycznie jedynym krokiem będzie tylko wymiana wypełnienia ze zmywaków na sprężynki pryzmatyczne i że nie będzie to skomplikowane. Gdy przyszło co do czego okazało się jednak, że to nie będzie takie proste. Po pierwsze kolumna nie jest dzielona, zatem dostęp do wnętrza jest utrudniony. Po drugie kolumna jest trochę krótka (niecałe 100 cm wypełnienia) i przydało by się trochę to przedłużyć. Oczywiście producent bez problemu gotów jest podjąć się wykonania zmian, jednak proponowane przez niego ceny niezbyt mi odpowiadają. W związku z tym podjąłem decyzję o wykonaniu wszystkiego we własnym zakresie. Tutaj jednak też trafiłem na trudności – mniej popularne rozwiązania miedziane są droższe i gorzej dostępne na rynku.

W tej sytuacji mogę winić tylko siebie za brak znajomości podstawowych zasad przed zakupem. Właśnie dlatego postanowiłem napisać ten artykuł. Błędy jakie popełniłem to :

  • zakup kolumny bez podziału – przydało by się gdzieś w środku jakieś złącze typu Triclamp lub kołnierzowe.
  • nie sprawdziłem dostępności i cen komponentów do rozbudowy.

Dużo lepiej by było, gdybym od razu zakupił droższy produkt, który naprawdę byłby rozwojowy.

Jeśli, ktoś nosi się z zakupem destylatora (kolumny) i ma wątpliwości, to chętnie pomogę i odpowiem na pytania.

Rating: 2.0. From 3 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz