Czy wolno legalnie robić bimber ?

aparatura_do_bimbruZ dnia na dzień rośnie popularność i dostępność aparatury do pędzenia bimbru. Nawet niektóre duże, sieciowe markety wstawiły do swojej oferty destylatory proste oparte na szybkowarach. Dziś każdy może nabyć aparaturę niewielkim wydatkiem finansowym. Mało kto jednak zadaje sobie pytanie czy prawo pozwala na wytwarzanie w ten sposób alkoholu. Większość osób pytanych, przekonana jest, że z produkcją na własne potrzeby nie ma najmniejszych problemów – że to jest legalne. Jak zatem sprawa naprawdę wygląda ? Warto by było samemu sprawdzić jak wygląda stan faktyczny, tylko dlatego, żeby czasami się nie zdziwić. Na dzień dzisiejszy, tj. 16 listopada 2016 obowiązującym jest przepis z Dziennika Ustaw z 2001 r. Nr 31, poz. 353. Warto tam zwrócić uwagę na Art. 12.

1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia, skaża, oczyszcza lub odwadnia spirytus albo wyrabia lub rozlewa wyroby spirytusowe lub wyrabia wyroby tytoniowe, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
2. Kto dopuszcza się czynu określonego w ust. 1, jeżeli czyn ten dotyczy spirytusu, wyrobów spirytusowych lub wyrobów tytoniowych  znacznej wartości, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z powyższego jasno wynika, że destylowanie w zaciszu domowym alkoholu podlega karze. Faktem jest jednak, że przepis ten jest obecnie praktycznie martwy – nikt, nikogo nie ściga po domach jeśli w rachubę nie wchodzi sprzedaż tak wytworzonego trunku. Sporadycznie raz na jakiś czas daje się słyszeć tu i tam o wpadnięciu jakiejś bimbrowni, ale zawsze jest to związane z handlem.

W odniesieniu do powyższego, niektórzy sugerowali, że ustawa dotyczy tylko i wyłącznie przedsiębiorców i nie ma zastosowania do osób prywatnych. Jednak uchwała z dnia 30 listopada 2004 Izby Karnej Sądu Najwyższego orzekła jasno, że :
„Znamiona przestępstwa z art. 12a ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek”

Jak widać nie ma najmniejszych złudzeń co do (nie)legalności produkcji bimbru w domu. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam czy podejmie ryzyko uprawiania takiego hobby jak destylacja spirytusu.
Patrząc jednak na koszt wytworzenia 1 litra spirytusu w granicach 10 zł, to zdaje się, że mało kto będzie się oglądał na „jakieś” tam ustawy….

Rating: 1.0. From 1 vote.
Please wait...

Dodaj komentarz