Jakie drożdże są najlepsze do bimbru – Spiritferm Moskva Style?

Drożdże Moskva Style
Drożdże Moskva Style

Każdy początkujący bimbrownik chciałby, żeby jego produkt był jak najlepszy – to oczywista sprawa. Ponieważ właśnie drożdże są jednym z czynników odpowiedzialnych za smak i jakość destylatu, to ich odpowiedni dobór jest bardzo ważny. Niestety istota „zatrudnienia” konkretnych drożdży jest w dalszym ciągu, przez wiele osób uważana za sprawę mało ważną. Cały czas pokutuje cudowna dewiza 1410, gdzie stosowano zwykłe drożdże piekarnicze. Oczywiście drożdże babuni poradzą sobie z zadaniem i przerobią cukier, ale przy okazji swojej pracy dodadzą od siebie sporą ilość innych substancji niż pożądany alkohol etylowy. Te zbędne związki podczas procesu destylacji, czy rektyfikacji, w mniejszym lub większym stopniu dostają się do produktu wyjściowego zanieczyszczając go.
Osobiście nie chciałbym mieć w wykonanym alkoholu zbędnych aromatów dlatego przy produkcji postanowiłem wypróbować kilka rodzajów drożdży. Na pierwszy „ogień” poszły Spiritferm Moskva Style.
moskva_style1Drożdże na opakowaniu posiadają prostą instrukcję obsługi – w jednej z konfiguracji : rozpuścić 8 kg cukru w kilku litrach wody i taki nastaw dopełnić do objętości 25 litrów, a następnie dodać zawartość torebki. Niby prosta informacja, ale wiele osób podświadomie bierze na starcie 25 litrów wody co po dodaniu całego cukru daje objętość prawie 30 litrów. Oczywiście nic wielkiego się nie stanie, poza tym, że wsadu będzie więcej o niższej mocy – czyli dłuższa praca destylatora.
moskva_style2W odpowiednio wykonanej procedurze rozrobienia drożdże startują praktycznie od razu. Duże bąble i piana na powierzchni „mnoży” się i już po godzinie jest jej całkiem sporo. Po kilku godzinach rozpoczyna się prawdziwy festiwal bąbelkowy – nastaw wręcz lekko „wrze”. Taki stan trwa nieustannie przez trzy doby i sukcesywnie wycisza się. Po tygodniu czasu nie widać już większych oznak pracy i płyn zaczyna się klarować. Właśnie taki wypracowany, czysty  wsad jest najlepszy do destylacji.
Po pierwszym, szybkim przebiegu w kolumnie LM TERRA otrzymałem 6 litrów półproduktu o nie najgorszym aromacie jak na wstęp. Drugi przebieg trzymający rygor rektyfikacji przyniósł to co oczekiwałem – 3,5 litra czystego spirytusu bez zbędnych zapachów i smaków.
Wydaje się, że drożdze Spiritferm Moskva Style są dobrym wyborem na pierwszy raz . Niebawem kolejny test.

Rating: 5.0. From 2 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz