Jaki sprzęt do robienia bimbru ?

Poprzednim razem rozważaliśmy najlepsze sposoby przygotowania zacieru. Znaleźliśmy odpowiednie drożdże, tak aby można było wyprodukować najsmaczniejszy alkohol. Dziś zajmiemy się równie ważnym aspektem – doborem aparatury do produkcji trunku, który nas interesuje. W końcu trzeba jakoś wydobyć  to co nas interesuje z zacieru.

Jeszcze do niedawna nasi ojcowie pędząc bimber wykorzystywali bardzo proste destylatory, które niestety produkowały alkohol o charakterystycznym smaku i zapachu. Jedyną ich zaletą była faktycznie prostota wykonania i niska cena. Zbiornik na zacier, kilka rurek, zwykła chłodnica i to wszystko. Stawiało się to w kuchni na gazie, podłączało do kranu i bimberek sobie leciał do garnuszka. Cała procedura była robiona „na oko” i dlatego nie można było wymagać zbyt wiele od jakości produktu wyjściowego.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie odmiennie. Sprzęt do produkcji bimbru jest zaawansowany technologicznie. Dziś niczego nie robi się na wyczucie. Samo podgrzewanie zacieru odbywa się grzałkami elektrycznymi o określonych mocach, zamontowane są termometry wskazujące kiedy należy odbierać najlepszy alkohol. Proste chłodnice zastąpione są profesjonalnymi kolumnami rektyfikacyjnymi. Końcowy produkt, to naprawdę najwyższej jakości spirytus. Niestety coś za coś – wysoka jakość okupiona jest wysokimi kosztami. Dobry zestaw do wyrobu bimbru może kosztować nawet 2000 zł. Czy warto inwestować tyle ? Wszystko zależy od tego do czego będziemy to wykorzystywać. Jeśli tylko ma to być sporadyczne hobby, to możliwe, że wystarczy unowocześniony zwykły destylator, jeśli jednak chcemy produkować trochę więcej alkoholu, to kolumna staje się jedynym możliwym wyborem.

Rating: 5.0. From 2 votes.
Please wait...