Jak zrobić dobry bimber – zacier

Nie od dziś wiadomo, że jakość wyprodukowanego produktu zależy w dużej mierze od jakości użytych składników. Ponieważ chciałbym, żeby mój pierwszy bimber był naprawdę dobrej jakości planuję dobór stosownego wsadu oraz odpowiedniej receptury. W tym wypadku chyba odejdę od starych i utartych przepisów w stylu „1410” i wykorzystam najnowsze zdobycze techniki w zakresie gorzelnictwa.

drożdże t48Tym co ostatnio uległo dużej zmianie są drożdże. Wykorzystywanie zwykłych, piekarniczych drożdży odeszło już do lamusa. Dzisiaj bez problemu można zakupić specjalne szczepy tych grzybów, które dzięki odpowiednim dodatkom witaminowym i mineralnym mogą naprawdę szybko i sprawnie przerabiać duże ilości cukrów w alkohol. Jak to wygląda w praktyce ?

Znalazłem na internecie drożdże T48, które według specyfikacji są wstanie przerobić 8 kg cukru w 5 dni na 20% alkohol. 20 literków takiego zacieru powinno dać się przerobić na prawie 4 litry spirytusu – rewelacja. Przy okazji zakupu drożdży trafiłem na specyfik klarujący nastaw cukrówki. Wygląda na to, że najlepiej jest destylować jak najczystszy zacier – wtedy produkt końcowy nie będzie zawierał specyficznego smaku i zapachu „krzakówki”.

Jak tylko zakupię wszelkie podstawowe podzespoły destylatora i przerobię taki zacier, dam znać co z tego wyszło i czy warto się za to zabierać.

Rating: 2.0. From 1 vote.
Please wait...